Statystyczny Polak spożywa aż 13,7 gramów soli dziennie. Jest to prawie trzy razy więcej niż wynoszą rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia. Wynik ten jest alarmujący. Nadmierne spożycie soli zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym nadciśnienia tętniczego. Ograniczenie soli w naszych posiłkach poprzez świadomy wybór produktów, które spożywamy powinno być pierwszym krokiem w kierunku kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Pomocne mogą być w tym cateringi dietetyczne.

Coraz więcej osób ma problem z kontrolowaniem tego, co i w jakich ilościach spożywa. Wynika to z braku umiejętności obliczania zapotrzebowania kalorycznego, łatwego dostępu do wysoko przetworzonej żywności, a także z powodu nieczytania etykiet. Otyłość będąca jedną z chorób cywilizacyjnych nie jest wyłącznym problemem Polaków. To również nadmierne spożywanie soli, które powoduje nadciśnienie, sprzyjające rozwijaniu się m.in. niewydolności serca. Pomimo tego, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca maksymalnie 5g dziennie (równowartość jednej łyżeczki), a zapotrzebowanie fizjologiczne organizmu dorosłej osoby wynosi od 2 do 3g dziennie, to Polacy lubią dodawać ją praktycznie do każdej potrawy.

Zdrowy plan żywieniowy bez wyrzeczeń

Jeśli chcemy wspomóc organizm w walce z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami cywilizacyjnymi warto postawić na dietę DASH. Jej główną zasadą jest stosowanie mniejszej ilości soli, a podstawą planu żywieniowego są niskoprzetworzone produkty spożywcze, a także warzywa i owoce stanowiące źródło witamin, składników mineralnych, flawonoidów oraz białko pochodzenia roślinnego, w tym orzechy i nasiona. To także ryby zawierające cenne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz produkty bogate w potas, magnez  i wapń – niskotłuszczowe produkty mleczne.

– DASH to skrót od angielskich słów „dietary approaches to stop hypertension”, oznaczający „plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem”. W środowisku naukowym jest ona uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata, a stosowanie jej pomaga w głównej mierze walczyć z plagą nadciśnienia. Do tego jest prosta w przestrzeganiu. Nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych potraw jedynie lekko je zmodyfikować – mówi Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

Dieta DASH jest nie tylko zdrowa, ale również łatwa w stosowaniu – nie wymaga przestrzegania licznych restrykcji pokarmowych. To zbilansowany plan żywieniowy, który pomaga stworzyć zdrowy dla układu krwionośnego styl odżywiania.

Wsparcie dla organizmu i smukła sylwetka

Dietetycy z całego świata potwierdzają, że dieta DASH pomaga nie tylko chronić organizm przed chorobami cywilizacyjnymi, ale pozwala również na zachowanie dobrej kondycji i prawidłowej masy ciała. Dla tych którzy nie mają  wystarczająco dużo czasu i wiedzy by wprowadzić ją w życie pomocą mogą być cateringi dietetyczne.

Dodaj komentarz