Dieta ketogeniczna bije rekordy popularności. O ile niesie ze sobą wiele dobrodziejstw, o tyle nie jest też dedykowana każdemu. Dlaczego warto ją stosować, a kto powinien jej unikać? Na czym w ogóle polega dieta, która jest stosowana przez coraz więcej osób? Sprawdźmy.
Dieta ketogeniczna – na czym polega?
Głównymi założeniami diety ketogenicznej są takie, że polega ona na tym iż eliminujemy ile tylko się da ilość spożywanych węglowodanów. Tym sposobem naszym głównym źródłem energii jest nie glukoza, a tłuszcze. Takie działanie doprowadza do osiągania stanu ketozy. To nic innego jak znaczne zwiększanie ciał ketonowych. W diecie ketogenicznej większość osób dąży do tego, aby spożywane węglowodany były ograniczone do 50 g na dobę. Bardzo często mowa o jeszcze mniejszej ilości.
Dieta ketogeniczna – jakie produkty należy w niej spożywać?
Jeśli przechodzimy na dietę ketogeniczną, wówczas nie możemy mówić już o spożywaniu chleba. Mowa także o jego wariantach ciemnych. Konieczne jest także zrezygnowanie z ryżu oraz makaronu. Niewskazane jest także spożywanie fasoli oraz płatków zbożowych wespół z kukurydzą oraz mlekiem. Z listy zakupów należy także wyeliminować słodycze oraz słodkie napoje gazowane.
Co należy jeść będąc na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna zezwala na spożywanie wielu produktów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim mięso. Można także dodawać do potraw oliwę z oliwek oraz olej kokosowy. Ten musi być jednak nierafinowany i tłoczony na zimno. Jadłospis na diecie ketogenicznej uwzględnia również spożywanie nabiału, jaj oraz orzechów. Można także spożywać nasiona oraz niektóre warzywa.
Jakie są wady i zalety diety ketogenicznej?
Wśród głównych zalet diety ketogenicznej warto wymienić chociażby to, że można ją wykorzystywać w terapii schorzeń neurologicznych. Ważne jest to, że stosując ją możemy wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości napadów migreny. Jedzenie na diecie ketogenicznej wpływa także znacznie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz zwiększenie wydolności organizmu. Wymienia się także to, iż można wpłynąć znacznie na zahamowanie procesów nowotworowych.
Minusem stosowania tej diety mogą być częste zaparcia oraz nudności. U wielu osób występują również niedobory składników odżywczych jak również pogorszenie samopoczucia. Istnieją także przekonania, że może ona zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Zanim zdecydujemy się na przejście na dietę ketogeniczną warto jest skonsultować się z dietetykiem.