Styl retro wraca w roku 2022 ze zdwojoną siłą. O ile wnętrza inspirowane stylem minionej epoki inspirują projektantów już od lat, o tyle tegoroczne wnętrzarskie trendy wzmacniają jego pozycję w ścisłej czołówce tego, co będzie najbardziej na topie. Lata 50., 60. i 70. XX wieku to przede wszystkim nieszablonowe dodatki, które pojawiają się na z pozoru niezbyt pasujących do siebie meblach wespół z mnóstwem energetycznych barw. Jak więc urządzić mieszkanie w stylu retro? Podpowiadamy.

Podstawowe cechy stylu retro

Wnętrza urządzone w stylu retro to przede wszystkim gra mocnych, energetycznych kolorów. Oznacza to, że nie brakuje w nich przede wszystkim pomarańczowego, jak również głębokich czerwieni przywodzących na myśl wytrawne wino. Do tego brązy i niesamowicie przytulne drewno. Jeśli dodamy do tego wzorzyste tapety, albo też zasłony wespół z dodatkami utrzymanymi w geometryczne wzory, albo też roślinne, to stworzymy przestrzeń, która idealnie oddaje ducha stylu retro. Warto wiedzieć także, że lata 50., 60. i 70. to początki chromowanych elementów.

Pojawiały się one między innymi na meblach w postaci gałek tudzież nóżek. Kroku dotrzymywały im materiały syntetyczne, a wśród nich między innymi tapicerowane sztuczną skórą kanapy czy też plastikowe figurki. Idealnie do stylu retro pasują meble wykonane z drewna. Można więc z powodzeniem wprowadzić do wnętrza np. wykonane z niego stoły czy też krzesła.

Co na ściany w stylu retro?

Ściany w stylu retro powinny inspirować i jednocześnie stanowić ciekawe tło dla dekoracji. W minionej epoce design był przede wszystkim taki, że stawiano w nim na kunsztowne meble, albo też duże elementy utrzymane w dekorze roślinności. Nic więc dziwnego, że ściany zwykle były dość oszczędne w formie, aby nie tworzyć tak zwanego misz-maszu. Nie oznacza to jednak, że musimy mówić o nudzie. Nic z tych rzeczy.

Można śmiało postawić na energetyczne kolory, ale zachować przy tym odpowiednie proporcie. Idealnie sprawdzi się na przykład pomarańczowa czy też żółta ściana w salonie, która będzie wyznaczać strefę rozrywki, albo relaksu. Jeśli chodzi o łazienkę, to styl retro będzie w niej idealnie się odzwierciedlał, kiedy postawimy na płytki o niewielkich rozmiarach. W kuchni można na przykład postawić na drewniane dekory, które styl retro wręcz uwielbia. Dzięki temu wpiszemy się w trendy wnętrzarskie 2022. Naturalne materiały są w tym roku pożądane – do łask wkroczył nie tylko styl minionej epoki, ale także styl eko.

Dodaj komentarz