Spożywanie czerwonego mięsa od lat budzi temat do szerokich dyskusji wśród dietetyków. Wokół nich, w tym właśnie wołowiny narosło wiele mitów, które warto jest wyjaśnić. Sprawdźmy czy mięso wołowe powinniśmy wprowadzić do naszej diety i czy kto powinien ją spożywać.
Wołowina – o jakim mięsie mowa?
Jeśli mielibyśmy przedstawić mięso wołowe w możliwie jak najprostszy sposób, to wystarczy powiedzieć, że jest to mięso, jakie otrzymujemy z dorosłego bydła. Jeśli jest ono świeże, wówczas jego barwa jest jasnoczerwona. Jej stopień nasycenia jest jednak uzależniony od wielu czynników w tym między innymi ilości podstawowego barwnika hemowego. W przypadku smaku surowej wołowiny mówimy o wyczuwaniu surowiczych nut. Mięso jest delikatne, lekko słodkie, ale jednocześnie są w nich wyczuwalne nuty goryczy oraz słone. W sklepach znajdziemy głównie takie rodzaje mięsa wołowego: polędwica, karkówka, łopatka, szponder, jak również antrykot oraz rostbef.
Jakie właściwości odżywcze ma wołowina?
Wołowina to mięso charakteryzujące się nie tylko kolorem i specyficznym smakiem, ale także wieloma właściwościami odżywczymi. Wśród nich mowa o takich jak między innymi duża ilość białka, a małą ilość węglowodanów. Trzeba wspomnieć o tym, że w porównaniu do mięsa innych gatunków zwierząt rzeźnych zawiera ona więcej przyswajalnego żelaza, stąd też często jej spożywanie jest zalecane osobom z borykającym się z anemią wynikającą z jego niedoboru. Ponadto znajdziemy w niej źródło witaminy D, A, E oraz z grupy B.
Jak wybierać mięso wołowe?
Kupując wołowinę sprawdzajmy przede wszystkim to, jak wygląda mięso – zweryfikujmy jej barwę. Jeśli mięso jest świeże, to mamy do czynienia z jasnoczerwoną oraz intensywną. Mięso powinno ponadto być sprężyste w dotyku i pod wpływem naszego nacisku się odkształcać. Jeśli wołowina jest hermetycznie zapakowana, wówczas koniecznie zwróćmy uwagę na etykietę i widniejący na niej zapis o dacie przydatności do spożycia. Trzeba sprawdzić także to czy opakowanie nie jest uszkodzone. Jak widać spożywanie mięsa wołowego jest kwestią indywidualną, ale należy przyznać, że ma ona wiele właściwości zdrowotnych i mocno wyróżnia się na tle innych mięs dostępnych na rynku. Jej smak jest charakterystyczny, więc nie każdemu może podpasować. Trzeba liczyć się także z tym, że należy w odpowiedni sposób ją przyrządzać, by nie była zbyt twarda.