Picie wody ma ogromy wpływ na zapewnienie naszemu organizmowi prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy o tym, że to właśnie ona jest jego najważniejszym składnikiem. U kobiet wynosi ona średnio aż 51 procent masy ciała. Woda nie tylko zaspokaja nasze pragnienie, ale także wpływa na to, że utrzymujemy się przy życiu. Sprawdźmy dlaczego tak się dzieje i na co wpływa regularne picie wody.
Picie wody – dlaczego jest niezbędne?
Bez wody nie ma życia i to jest niepodważalna kwestia. Odpowiada ona nie tylko za nawadnianie komórek i tkanek, ale również ma ona wpływ na regulację procesów metabolicznych. Oprócz tego wpływa ona na przyswajanie substancji odżywczych, jak również działa w taki sposób, że krew z jej pomocą zostaje rozrzedzona. Takie działanie to zapobieganie pojawieniu się nadciśnienia jak również zakrzepicy.
Wśród roli wody w organizmie warto wymienić także między innymi pomoc w utrzymaniu właściwej temperatury naszego ciała. Jest ona także pomocna na drodze do usuwania toksyn z organizmu. Z jej pomocą możemy także zapobiegać nadmiernemu zmęczeniu oraz wpływamy na znaczną poprawę pamięci jak również koncentracji. Kolejna ważna kwestia obok której nie może przejść obojętnie to poprawa elastyczności skóry oraz pomoc w zachowaniu jej w dobrej kondycji – młodzieńczego wyglądu.
Picie wody jest także bardzo potrzebne w trakcie prowadzenia diety odchudzającej jak również aktywności fizycznej. Wspomaga ona redukowanie nadprogramowych kilogramów. Bardzo ważne jest także to, że w dużej mierze stanowi ochronę przed wystąpieniem udaru oraz zawału. Istotne jest także to iż chroni przed występowaniem piasku oraz kamieni w nerkach. Osoby, które mają do nich skłonność muszą mocno wziąć sobie do serca jej regularne spożywanie.
Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?
Każdy z nas jest inny, stąd też należy mieć na uwadze to, że mamy różne zapotrzebowanie na spożywanie wody. W grę wchodzi zarówno nasza aktywność fizyczna, prowadzony tryb życia, masa czy też wiek. Pamiętajmy o tym, że jej ilość ma istotny wpływ na nasz stan fizjologiczny. Biorąc jednak pod uwagę przeciętne czynniki przyjęło się, że osoba dorosła powinna spożywać w ciągu doby minimum osiem szklanek wody. Takie działanie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Kolejna kwestia, to czynniki jakie składają się na dany dzień. Musimy brać pod uwagę to czy nie jesteśmy chorzy, nie mamy gorączki, nie wprawiamy nadmiernie ciało w ruch czy też nie jesteśmy w ciąży. Ważna jest także pogoda. Większe zapotrzebowanie na wodę mamy w trakcie wysokich temperatur na zewnątrz. Takie przepisowe 1,5 litra wody dziennie jest bardzo pomocne na drodze do właściwego nawodnienia organizmu – tkanek oraz komórek. To także krok w kierunku zapobiegania odwodnieniu. Pamiętajmy o tym, że ono przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, które mogłyby nas zaniepokoić.