Mówiąc o grupie witamin B mamy na myśli aż 8 związków, czyli substancji, które są rozpuszczalne w wodzie. Są one bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu odpowiedzialnym za wiele zachodzących w nim procesów. Ich niedobór może być przyczyną wielu groźnych schorzeń, których konsekwencje mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdźmy jaką rolę pełniąc więc witaminy z grupy B.

Najważniejsze role w organizmie witamin z grupy B

Witaminy z grupy B są bardzo ważnym elementem naszego organizmu. Wpływają one znacznie na zachodzenie wiele procesów. Wśród nich mowa między innymi o funkcjonowaniu układu nerwowego jak również krwiotwórczego. Są one ważne w przypadku utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych, jak również odpowiedniego przebiegu wielu procesów biochemicznych. Trzeba także wspomnieć o poprawności przewodzenia impulsów nerwowych wespół z wytwarzaniem składników krwi. Kolejna ważna czynność za którą odpowiadają witaminy z grupu B to utrzymanie prawidłowego metabolizmu białka, jak również tłuszczów oraz węglowodanów. Kolejna kwestia to utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Rola poszczególnych witamin B

Witamina B1 jest odpowiedzialna za poprawę sprawności umysłowej, jak również ma istotny wpływ na jakość naszego samopoczucia. Kolejna ważna kwestia, to korzystny wpływ na pracę serca oraz sprawne działanie układu immunologicznego. Witamina B2 w istotny sposób przyczynia się do tego, że nasz układ widzenia prawidłowo funkcjonuje, jak również utrzymuje się odpowiednia jakość widzenia. W znaczny sposób wpływa na łagodzenie zmęczenia wzroku. Z jej pomocą poprawnie działa układ nerwowy oraz odpornościowy.

Za prawidłowe funkcjonowanie mózgu – istotną rolę w tym procesie – odpowiada natomiast Witamina B3, jak również bierze udział w tworzenie czerwonych krwinek. Witamina B4 wpływa na proces trawienia natomiast B5 mocno redukuje uczucie zmęczenia, jak również wpływa na utrzymanie w dobrej kondycji metabolizm energetyczny. Witamina B6 przyczynia się do regulacji ciśnienia krwi, jak również utrzymuje prawidłową pracę serca natomiast Witamina B7 uzupełnia leczenie cukrzycy typu II. Witamina B8 to wpływ na dobre samopoczucie, a kwas foliowy czyli Witamina B9 to zapobieganie wadom cewy nerwowej u płodu. Witamina B12 wpływa na krwinki czerwone. Jak widać nie można bagatelizować roli witamin z grupy B w organizmie. To ważny element, który ma istotny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Dodaj komentarz