To metoda, dzięki której można uzyskać piękny i zdrowy uśmiech, jednak wymaga ona od pacjenta dyscypliny oraz skrupulatnie prowadzonej higieny jamy ustnej. Aby skutecznie dbać o higienę w tym przypadku, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i preparaty. O tym, jak powinna wyglądać rutyna pielęgnacji jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym, piszemy poniżej. 

Szczoteczka

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny wyposażyć się w szczoteczkę do zębów zaprojektowaną tak, aby doczyściła nie tylko zęby, ale i elementy aparatu ortodontycznego.  Jako przykład może posłużyć tutaj model ELGYDIUM CLINIC X ORTHODONTICS. Szczoteczka ta ma specjalnie skrzyżowane włosie. Dzięki wykorzystaniu opatentowanej technologii, włosie znajdujące się przy brzegu może dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc. Natomiast włosie umieszczone po środku wyszczotkują przestrzenie wokół zamków aparatu. Warto również wyposażyć się w podręczną wersję szczoteczki, aby móc zadbać prawidłowo o swoje zęby przebywając poza domem. Dlatego dobrze jest zadbać o to, aby mieć ze sobą kieszonkową szczoteczkę ortodontyczną, np.: ELGYDIUM Clinic X Orthopocket.

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Aby utrzymać higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego, należy także zwrócić uwagę na precyzyjne doczyszczenie szczelin międzyzębowych za pomocą specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Dzięki tej czynności pozbędziemy się płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów, w miejscach do których ciężko jest dotrzeć zwykłą szczoteczką. Do tej czynności możemy wykorzystać na przykład szczoteczki ELGYDIUM Clinic Trio Compact 123. Prawidłowo i regularnie używane szczoteczki międzyzębowe to uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej z wykorzystaniem zwykłych szczoteczek do zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, może nastąpić zwiększone gromadzenie się płytki nazębnej, niezbędnym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinien stać się zatem płyn do płukania ust, na przykład Eludril CARE. Taki preparat zwiększy skuteczność szczotkowania, usuwa bakterie i wzmacnia dziąsła, zapewniając lepszą higienę osób z aparatami ortodontycznymi.

Żel stomatologiczny

W prowadzeniu higieny jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym przydaje się także żel stomatologiczny do miejscowego stosowania, np. ELUGEL. Taki produkt może być pomocny na przykład w sytuacji kiedy wystąpią podrażnienia, czy otarcia. W jego składzie znajduje się jeden z najpopularniejszych antyseptyków, czyli chlorheksydyna. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Preparat może okazać się szczególnie przydatny w pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego. To wtedy zdarza się, że pacjenci odczuwają dyskomfort, ból, wrażliwość, czy odrętwienie zębów. Jest to na tym etapie normalne, a wspomniane dolegliwości znikają po okresie adaptacji.

Przedstawiliśmy kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę w codziennej higienie jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym. W przypadku jakichkowiek wątpliwości warto skonsultować się z ortodontą prowadzącym nasze leczenie.

Dodaj komentarz