Kreta to jedna z kolebek mitologii greckiej. Warto więc odkryć starożytne miejsca cywilizacji minojskiej, zanim zaczniemy wypoczynek na jednej z piaszczystych plaż. Ta grecka wyspa kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc. Jakie są jej największe atrakcje turystyczne? Podpowiadamy.

Pałac w Knossos

Pałac w Knossos jest jednym z najważniejszych świadectw cywilizacji minojskiej. Został odkryty w 1878 roku przez kreteńskiego handlarza antykami. Miejsce to zostało później odnowione przez brytyjskiego archeologa Arthura Evansa w 1900 roku. Według niego pałac należał do legendarnego króla Minosa, syna Zeusa i Europy. Knossos było zamieszkane już od 7000 r. p.n.e. Ten wielki ośrodek polityczny i kulturalny miał duży wpływ na Kretę i wyspy Morza Egejskiego.

Wąwóz Samaria

Spędzając wakacje na Krecie, koniecznie trzeba zobaczyć wąwóz Samaria. Każdy będzie pod wrażeniem jego skalnych ścian, które osiągają 600 metrów. Najwęższe przejście między skałami, mające zaledwie 3 metry długości, nazywa się „Żelazną Bramą”. Wąwóz znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy i kończy się w ładnym małym porcie Agia Rouméli, do którego można dotrzeć tylko ścieżką lub drogą morską.

Zobacz także: https://www.dziennikarstwo.wroclaw.pl/3-powody-dla-ktorych-warto-spedzic-wakacje-na-zakynthos/

Wyspa Spinalonga

Wyspa Spinalonga to miejsce przesiąknięte historią. Stała się sławna dzięki powieści Victorii Hislop “Wyspa”. W pierwszej połowie XX wieku ukrywali się na niej trędowaci. Nad morzem góruje imponująca forteca z epoki weneckiej, która była wówczas jedną z głównych twierdz wyspy. Jest to również obszar chroniony, gdzie można podziwiać piękne plaże Krety.

Miasto Chania

Planując wakacje w Grecji, warto odwiedzić miasto Chania, które jest drugim najważniejszym ośrodkiem na Krecie. Założone w okresie minojskim, wyróżnia się wpływami bizantyńskimi, weneckimi i osmańskimi. Stary port i jego XV-wieczna latarnia morska oczarują każdego turystę. Nie wahajmy się również zjeść pysznego dania w jednej z wielu dostępnych tam restauracji. W mieście znajduje się również kilka muzeów, takich jak Muzeum Archeologiczne i Muzeum Morskie. Jego życie kulturalne jest szczególnie bogate.

Heraklion i jego Muzeum Archeologiczne

Heraklion to główne miasto Krety, położone w jej centrum. Jego Muzeum Archeologiczne jest uważane za drugie co do wielkości w Grecji. Gromadzi elementy od prehistorii do czasów rzymskich. Godna uwagi jest jego kolekcja przedmiotów z okresu minojskiego. Wystawa zorganizowana jest w porządku chronologicznym, aby zwiedzający mógł lepiej się poruszać. Szeroką ofertę wycieczek na Kretę oferuje https://www.traveligo.pl/.

Dodaj komentarz