Nawet 30 minut dojazdu w jedną stronę do pracy daje nam rocznie łącznie ok. 240 godzin spędzonych w autobusie bądź samochodzie. Zanim osiągniemy wiek emerytalny, spędzimy na dojazdach ponad… rok i dwa miesiące. Jakie jest na to rozwiązanie? Mieszkanie w okolicy miejsca pracy.
Trendem, który przybiera na znaczeniu, jest tworzenie się nowych dzielnic biznesowych. Wokół międzynarodowych korporacji powstają osiedla mieszkaniowe, a wraz z nimi różnorodne usługi i lokale gastronomiczne. Inwestycje w pobliżu biurowców stają się atrakcyjne dla nowych pracowników – głównie ze względu na wygodę i brak konieczności długich dojazdów.
Mieszkanie w dzielnicy biznesowej – wynająć czy kupić?
Wciąż chętniej kupujemy mieszkania niż wynajmujemy – ma na to wpływ nie tylko relatywnie wysoki koszt wynajmu, lecz także przywiązanie do posiadania własnego „M”. Jak podają badania brytyjskiego ośrodka badawczego ONS, to właśnie silna potrzeba poczucia bezpieczeństwa, kontaktu z bliskimi i polepszania swoich warunków życia wpływają na fakt, że chętnie szukamy mieszkania w pobliżu pracy.
Statystyki dla Wrocławia są imponujące – jak wynika z analiz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, Wrocław jest trzecim w kraju najszybciej rozwijającym się miastem pod względem budowy biurowców i powstawania nowych miejsc pracy. Obecnie okolica między ul. Klecińską, Strzegomską a Legnicką staje się swego rodzaju dzielnicą biznesową Wrocławia. Szacuje się, że już teraz pracuje tam około 25 tysięcy osób. Niedaleko mieści się także Wrocławski Park Technologiczny, który skupia ponad 200 firm, nie wspominając o kolejnych rosnących biurowcach. W samym Business Garden przy ul. Legnickiej w 15-kondygnacyjnej wieży i pięciu 7-piętrowych budynkach znajdzie się łącznie 79 tys. mkw. powierzchni biurowej. Szacunki wskazują, że pracę znajdzie tam ponad 6 tys. osób.
Długie dojazdy to mniejsza efektywność
Jak podaje brytyjskie Office of National Statistics i Boston Brigham and Womens Hospital, długie dojazdy do pracy zmniejszają zarówno poziom zadowolenia z pracy jak i z życia, a dodatkowo są męczące, co skutkuje zmniejszeniem efektywności i produktywności. Natomiast według raportu PWC balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym jest od kilku lat elementem niezwykle ważnym dla ludzi aktywnych zawodowo.
– Decydując się na zakup mieszkania, klienci biorą pod uwagę bardzo wiele czynników: jak chociażby cenę czy metraż. Jednak w ostatnim czasie obserwujemy, że niezwykle istotna dla nich stała się również lokalizacja. Pracownicy korporacji poszukują mieszkania w pobliżu swojego miejsca pracy – i właśnie dlatego Pixel House cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracujących singli. Niedaleka odległość to przede wszystkim oszczędność czasu i możliwość poświęcenia go bliskim czy rozwijaniu swoich pasji – mówi pracownik sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A., Emil Basta.
Atrakcyjna lokalizacja stanowi dla bardzo wielu osób kluczowy element, aby żyć i pracować według własnych preferencji. Według danych CBOSu spędzamy w pracy średnio 44 godziny tygodniowo – a to sprawia, że coraz silniej odczuwamy potrzebę minimalizowania czasu spędzanego na dojazdach