Chwila niepewności przed sklepową półką: sięgnąć po Chardonnay czy Sauvignon Blanc, wybrać Muscat, a może Malbec lub Cabernet? Każde wino ma swój dowód osobisty – to etykieta na butelce. Jednak co oznaczają na niej te wszystkie tajemnicze terminy i słowa? Niech francuska czarna owca – Le Grand Noir – posłuży za przewodnika po winnych etykietach!

Na każdej etykiecie wina, bez względu na to, skąd pochodzi, musi znaleźć się sześć podstawowych informacji: jego rodzaj, pojemność butelki, zawartość procentowa alkoholu (z dokładnością do jednego miejsca po przecinku), nazwa firmy butelkującej, a także informacja o zawartości alergenów (zwykle siarczynów) oraz numer serii.

Zacznijmy od apelacji!

Pierwszą i najważniejszą informacją o winie jest ta mówiąca o odmianie winorośli, z której powstało wino, lub tzw. apelacja, np. Chateauneuf du Pape. Jest to nic innego jak klasyfikacja wina. Każdy kraj, a w nim jego winne regiony, rządzą się swoimi prawami i stosują specyficzną terminologię: AOC (francuskie), DOC i DOCG (włoskie), DO (hiszpańskie). I tak na przykład we Francji, od 1937 roku, wina muszą być zgodne z systemem klasyfikacji. W tym kraju aktualnie są setki apelacji, a większość znajduje się w 11 głównych regionach uprawy winorośli (m.in. Burgundii, Dolinie Rodanu, Szampanii, Dolinie Loary, Prowansji, Alzacji, Bordeaux). Na etykietach francuskich win znajdziemy oznaczenia: AOP (Appellation d’Origine Protégée) / AOC (Appellation d’Origine Contrôlée), IGP (Indication Géographique Protégée)  oraz Vin de Pays czy Vin de Table. To pierwsze, dawniej AOP, a obecnie AOC, oznacza najwyższy system klasyfikacji wina. Każda taka klasyfikacja jest ustanawiana dekretem rządowym, który precyzuje m.in. obszar uprawniony do posługiwania się nazwą, dozwolone szczepy winogron, gęstość uprawy winorośli, minimalną zawartość alkoholu, maksymalną wydajność winnicy, sposób uprawy i technikę produkcji wina. Następne w klasyfikacji jest Vin de Pays, które nazywane jest winem regionalnym – idealna kategoria win dla osób poszukujących ciekawych smaków, za niewygórowaną cenę. Trzecie, Vin de Table, to nic innego jak wino stołowe. Jest to najniższa kategoria klasyfikacji win. Wina te, zazwyczaj są słabsze jakościowo, jednak jako ciekawostka… stanowią aż 40% produkcji wszystkich win francuskich.

Odmian jest wiele… więc którą wybrać?

Najpopularniejszym międzynarodowym szczepem białym jest chardonnay, drugim zaś sauvignon blanc. Degustując wino, stosunkowo łatwo odróżnimy chardonnay od innych szczepów – rozpoznamy go po wysokim stężeniu aromatów, czyli po zapachu. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z winem, warto sięgnąć po Le Grand Noir Chardonnay – wino świeże, o charakterystyce sosny i jabłek, z delikatną nutą dębu, mango i imbiru. Po zapoznaniu się z wiodącym prym szczepem chardonnay, zalecamy skosztowanie Le Grand Noir Sauvignon Blanc. Jest to wino wytrawne, białe, wytworzone z owoców krzewów wyrosłych w Langwedocji. Słynie z rześkości i świeżości, zachwyca cytrusowym aromatem z ziołowymi akcentami. Schłodzone będzie znakomitym dodatkiem do lekkiej kolacji po upalnym dniu – ryby, owoce morza, białe mięso i lekkie sałaty. Co ciekawe, żyjący 900 lat temu w Langwedocji katarzy uznawali czarne owce za… ideał, wzór piękna. I właśnie na tę cześć lokalni winiarze stworzyli to wyborne białe wino.

Uznajecie tylko czerwone? Proszę bardzo – zdejmijcie z półki Le Grand Noir Malbec. To wino o głębokiej barwie, miękkie w odbiorze, z wyczuwalnym smakiem śliwek i czereśni, a także lekką nutą fiołka. Winiarze, chcąc zachować jego owocowy charakter dbają, aby nie leżakowało zbyt długo w beczkach z dębiny. To idealny kulinarny towarzysz pizzy i burgerów – tak chętnie konsumowanych podczas oglądania pasjonujących meczów piłkarskich mistrzostw Europy czy jako urlopowych przekąsek.

Jeśli zapoznałeś się już z winami o delikatnych aromatach, następnym krokiem w doskonaleniu winnej wiedzy, będzie skosztowanie Le Grand Noir Cabernet Sauvignon – Syrah. Wybitne czerwone wino skomponowane ze szczepów cabernet sauvignon i syrah. Mocno wyczuwalna czarna porzeczka ładnie wypełnia jego smak, a ziołowe nuty nadają pikanterii i charakteru.

Producent nie zawsze powie nam wszystko

Kolejna obowiązkowa informacja na etykiecie mówi nam, kto dane wino wyprodukował oraz zabutelkował. Niestety, tu często będziemy czuć spory niedosyt, bo nie dowiemy się, czy winogrona pochodzą z jednej konkretnej winnicy, czy zakupiono je także u innych producentów, jednak renoma producenta jest gwarancją dbałości i staranności prac w winnicach i winiarni.

Dodaj komentarz