Zbliża się Dzień Matki. Jest to idealna okazja, aby wzmocnić relację matka-córka, spędzić czas na rozmowie o ważnych momentach w życiu każdej z Was, w tym również o menopauzie, której pierwsze objawy widoczne są na skórze.

Dlaczego warto porozmawiać z mamą o menopauzie?

Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym, nieuniknionym w życiu każdej kobiety. Szczera rozmowa na ten temat sprawi być może, że w przyszłości łatwiej będzie ci się do niej odpowiednio przygotować.

Spoglądając wstecz na pokolenia kobiet w mojej rodzinie, zauważyłam, że wchodziłyśmy w okres menopauzy w podobny sposób. Nie były to zmiany radykalne: lekka bezsenność, uderzenia gorąca, osłabione samopoczucie. I dodaje: Warto wtedy holistycznie zadbać o siebie: skonsultować się z ginekologiem oraz zatroszczyć się o jakość snu, dietę bogatą w fitoestrogeny, witaminę D, kwas foliowy czy omega-3 – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy

Menopauza – czas na uwzględnienie Twoich szczególnych potrzeb

Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić już po 40. roku życia, a czasami nawet wcześniej. Należą do nich zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz mniej lub bardziej nasilone objawy zmian hormonalnych takie jak: uderzenia gorąca, obniżenie nastroju, trudności z zasypianiem, przewlekłe zmęczenie.

Jednak to nie wszystko. Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się też na skórze. W okresie okołomenopauzalnym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. Jednym z głównych czynników odpowiadających za utratę młodzieńczego wyglądu skóry jest spadek poziomu DHEA, nazywanego hormonem młodości. Znaczny spadek poziomu estrogenów w organizmie ma duży wpływ na zdolność zatrzymywania wody w naskórku oraz jest przyczyną utraty tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy, szyi, piersi i w okolicy ramion, co powoduje wiotczenie i ścieńczenie skóry. Zaś spowolnienie produkcji kolagenu i elastyny sprawia, że skóra traci jędrność, co z kolei prowadzi do zanikania konturu twarzy, opadania policzków oraz uwidocznienia bruzd na czole i w okolicach ust oraz ogólnego pogorszenia jakości skóry.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Wyjść naprzeciw swoim potrzebom, zadbać o swoje samopoczucie i zastosować odpowiednią pielęgnację, dzięki której proces zmian na skórze ulegnie spowolnieniu.

Bardzo ważne jest to, aby produkty stosowane w okresie okołomenopauzalnym były odpowiednio dobrane oraz miały odpowiednie aktywne składniki – tylko wtedy będą mogły spowalniać proces starzenia się skóry. Takim składnikiem jest na przykład kwas hialuronowy, który poprawia jędrność i sprężystość skóry oraz zapewnia jej optymalne nawilżenie czy – odkrycie w pielęgnacji anti-aging – pro-xylane, czyli cząsteczka wnikająca między komórki skóry i stymulująca produkcję kolagenu, która poprawia gęstość i jędrność skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Warto wspomnieć też o wosku pszczelim, który goi, chroni i odżywia skórę oraz głęboko rewitalizuje – wymienia dr n. med. Agnes Frankel, specjalista medycyny estetycznej.

Podaruj mamie krem, który zniweluje widoczny wpływ menopauzy na skórę

To mama zazwyczaj dba o Ciebie. Tym razem Ty zadbaj o swoją mamę. Podaruj jej krem, dzięki któremu jej skóra zachowa  jędrność oraz dobrą kondycję.

Dodaj komentarz