Decyzja o zamknięciu profesjonalnych obiektów sportowych nie spowodowała zabicia pasji do aktywnego trybu życia! Wiele osób, które do tej pory ćwiczyło w klubach fitness i siłowniach postanowiło zadbać o siebie i rozpocząć domowe treningi. Zwłaszcza, że ruch stanowi niezwykle istotny aspekt dla zdrowia każdego człowieka.
Pandemia i związane z nią obostrzenia powodują realne ograniczenie ruchu, co świetnie obrazują wyniki badania przeprowadzonego na grupie 2524 osób z Włoch. Autorzy pracy wykazali, że liczba uczestników badania o niskim poziomie aktywności fizycznej (23,06%) uległa wyraźnemu zwiększeniu (39,62%) podczas trwającej pandemii COVID-19. Ponadto rezultat wykonanej analizy udowadnia korelację pomiędzy ograniczeniem ogólnego poziomu aktywności fizycznej a pogorszeniem kondycji psychicznej. Co więcej, tegoroczna praca naukowa opublikowana na łamach czasopisma Frontiers in Public Health wykazuje niezwykle silny związek między dobrostanem psychicznym a zmianami stylu życia (m.in. w zakresie aktywności ruchowej) uwarunkowanymi przymusowym siedzeniem w domu.
Społeczeństwo stara się jednak zadbać o własne zdrowie, a treningi z profesjonalnych placówek sportowych przeniosły się do domowego zacisza. Za dowód mogą posłużyć wyniki ubiegłorocznego raportu przeprowadzonego przez firmę Freeletics. Aż 60% ankietowanych mężczyzn wykonuje ćwiczenia w trakcie pandemii w trosce o własne zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Z kolei w badaniu ankietowym zrealizowanym przez firmę RunRepeat zaobserwowano wzrost aktywności fizycznej o 88% u osób, które dotychczas ćwiczyły maksymalnie 2 razy w tygodniu.
Kawa jako wsparcie dla domowych treningów?
W środowisku sportowców często wspomina się o tzw. kuloodpornej kawie. To nic innego jak kawa wzbogacona w średnio nasycone kwasy tłuszczowe, który potocznie są nazywane olejem MCT. Napój ten od długiego czasu jest rekomendowany m.in. biegaczom jako forma wysokoenergetycznego napoju przed planowanymi jednostkami treningowymi. Kofeina w połączeniu z tłuszczami zapewnia zarówno dawkę pobudzenia, jak i solidny zapas energii do nadchodzącego wysiłku. W jaki sposób ją przygotować? Przepisy można z łatwością znaleźć w serwisach sportowych, portalach treningowych, ale i nie tylko. Również blogi przeznaczone dla kawoszy, takie jak www.przyjacielekawy.pl/blog prezentują wiele ciekawych propozycji na przygotowanie porannej bulletproof coffee. Tym bardziej, że praca naukowa autorstwa Fritchena pokazuje wartościowy wpływ kuloodpornej kawy na współczynnik REE (spoczynkowego poboru energii) i utlenianie (spalanie) wolnych kwasów tłuszczowych, co może sprzyjać odchudzaniu.
Nie od dziś wiadomo, że kofeina ma zastosowanie w sporcie i stanowi popularny składnik napojów energetycznych czy odżywek przedtreningowych. Co jednak z klasyczną kawą? Wyniki badania przeprowadzonego w 2013 roku wydają się potwierdzać, że jednakowo kawa i czysta kofeina przejawiają korzystny wpływ na wydolność w trakcie treningu wytrzymałościowego. Z kolei w pracy z roku 2016 zaobserwowano pozytywne aspekty ze spożycia kawy i kofeiny podczas ćwiczeń oporowych. Można więc przypuszczać, że „mała czarna” odegra dużą rolę także podczas domowych treningów.
Rodzaj kawy a ćwiczenia w domu
Kawa kawie nierówna. Z pozoru może się wydawać, że jej głównymi wyznacznikami są smak i aromat. W rzeczywistości zawartość kofeiny, a co za tym idzie i jej pobudzające właściwości, jest ściśle uzależniona od rodzaju kawy. W artykule naukowym opublikowanym w 2016 roku na łamach czasopisma Practical Neurology autor wskazuje, że najwięcej kofeiny znajdziemy w czarnej ziarnistej kawie (od 65 do 135 mg/125 ml). Warto jednak wiedzieć, że wiele innych istotnych kwestii ma znaczenie dla jej zawartości.